Sun Joe 24V-HT22-MAX 22" iON+ Cordless Hedge Trimmer Kit with 4.0 Ah Battery and Quick Charger - 24V
Item number  20024vht22maxMFR number  24V-HT22-MAX
Product Overview
  • 200W motor provides up to 3000 RPM for max cutting power
  • 22" blades easily slice through branches, stems, and twigs up to 5/8" thick
  • Dual-action blades offer up to 40% less vibration than single-action machines
  • Features a built-in safety switch and a blade safety cover
  • Battery and charger included
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400016263046
Other Products from this Line
Sun Joe 24V-HT22-MAX Specs
Shipping Weight
10.4 lb.
Length
37 1/4 Inches
Width
7 3/4 Inches
Height
6 Inches
Blade Length
22 Inches
Voltage
24 Volts
Wattage
200 Watts
Battery Capacity
4 Ah
Battery Type
Lithium-Ion Rechargeable
Color
Black Green
Features
Cordless
RPM
3,000 RPM
Type
Hedge Trimmers
Sun Joe 24V-HT22-MAX Details
Trim away at hedges with this Sun Joe 24V-HT22-MAX 22" iON+ cordless hedge trimmer kit. This eco-friendly, electric trimmer has a 200W motor powered by one 4.0 Ah lithium-ion battery. It provides up to 3000 RPM for max cutting power, allowing you to trim, hedge, edge, and clean up overgrown bushes. The 22" rust-resistant blades easily slice through branches, stems, and twigs up to 5/8" thick. Plus, these dual-action blades offer up to 40% less vibration than single-action machines.
Kit Includes:
- 24V 4.0 Ah lithium-ion battery
- Charger
- Sun Joe 24V-HT22-MAX 22" iON+ cordless hedge trimmer
Overall Dimensions:
Length: 37 1/4"
Width: 7 3/4"
Height: 6"