Pitco® SELV14C/184/FDP Solstice 40 lb. Reduced Oil Volume / High Output Electric Fryer with Intellifry Computer Controls and Push Button Top Off - 208V, 1 Phase, 17kW
Item number  614sec184dpbMFR number  SELV14C/184/FDP 208/1
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Programmable computer controls for ease of use; push button top off feature
  • Reduces operating costs with estimated 50% oil savings
  • Easy two-step filtration saves you time
  • Removable basket hanger requires no tools
  • Matches the output of a 60 lb. fryer with only 40 lb. of oil
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011940089
Works With
View All Items
Pitco® SELV14C/184/FDP 208/1 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
425 lb.
Width
19 5/8 Inches
Depth
34 3/8 Inches
Height
Fry Pot Width
Fry Pot Depth
Amps
82 Amps
Hertz
50/60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
17 Kilowatts
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
40 lb.
Capacity (per Fry Pot)
40 lb.
Electric Fryer Usage
Heavy Duty
Element Style
Ribbon
Features
Built-In Filtration System Made in America Programmable Controls
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Split Pot
Without Split Pot
Type
Electric Floor Fryers
Pitco® SELV14C/184/FDP 208/1 Details
This stainless steel fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod. This 14 kW fryer comes with two twin baskets and a removable basket hanger. To further ease maintenance, the heavy-duty 3/16" bottom door hinge won't swing shut on the operator as it gets serviced. It requires a 208V, 1 phase electrical connection.