Pitco® SELV14C/184/FDA Solstice 40 lb. Reduced Oil Volume / High Output Electric Fryer with Intellifry Computer Controls and Automatic Top Off - 208V, 3 Phase, 17kW
Item number  614sec184dacMFR number  SELV14C/184/FDA 208/3
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Programmable computer controls for ease of use; auto top off feature
  • Reduces operating costs with estimated 50% oil savings
  • Easy two-step filtration saves you time
  • Removable basket hanger requires no tools
  • Matches the output of a 60 lb. fryer with only 40 lb. of oil
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011940157
Works With
View All Items
Pitco® SELV14C/184/FDA 208/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
425 lb.
Width
19 5/8 Inches
Depth
34 3/8 Inches
Height
Fry Pot Width
Fry Pot Depth
Amps
48 Amps
Hertz
50/60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
17 Kilowatts
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
40 lb.
Capacity (per Fry Pot)
40 lb.
Electric Fryer Usage
Heavy Duty
Element Style
Ribbon
Features
Automatic Top Off Built-In Filtration System Made in America Programmable Controls
Number of Fry Baskets
2 Fry Baskets
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Split Pot
Without Split Pot
Type
Electric Floor Fryers
Pitco® SELV14C/184/FDA 208/3 Details
This stainless steel fryer includes a rack to catch crumbs and debris, making it both efficient and easy to clean. The full port drain valve allows for fast draining and the unit comes with a drain extension and drain line clean out rod. This 14 kW fryer comes with two twin baskets and a removable basket hanger. To further ease maintenance, the heavy-duty 3/16" bottom door hinge won't swing shut on the operator as it gets serviced. It requires a 208V, 3 phase electrical connection.