National Public Seating 386RT24C Red Carpet Tapered Portable Riser - 18" x 72" x 24"
Item number  386rt24c40MFR number  RT24C40
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stylish red carpeting
  • Ideal height for middle of riser setup
UPC Code:400011004880
Works With
National Public Seating RT24C40 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
54 lb.
Length
72 Inches
Width
18 Inches
Height
24 Inches
Color
Red
Features
Made in America
Material
Carpeted
Number of Tiers
1 Tier
Style
Tapered
Type
Stage Risers
Weight Capacity
1,800 lb.
National Public Seating RT24C40 Details
Stand a choir or stage a photo with the National Public Seating 386RT24C red carpet tapered portable riser! This portable riser is 24" tall, making it the perfect height for the middle of your riser setup onstage. Its red carpeting provides an attractive standing area for a professional appearance during a performance, and it sits flush with other risers of the same height for smooth consistency.
Overall Dimensions:
Width: 18"
Length: 72"
Height: 24"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • MAS Green Product
    MAS Green Product
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • attractive
  • black
  • carpet
  • covered
  • easy
  • everything
  • great
  • match
  • portable
  • required
Showing 1 of 1 review
Review by
Eric K.
Posted on 01/28/2013
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Black
Size:
18" x 66" x 16"