National Public Seating 386RT16C Gray Carpet Tapered Portable Riser - 18" x 66" x 16"
Item number  386rt16c02MFR number  RT16C02
Contact us or for pricing
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stylish gray carpeting
  • Ideal height for middle of riser setup
UPC Code:400011004798
Works With
National Public Seating RT16C02 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
47 lb.
Length
66 Inches
Width
18 Inches
Height
16 Inches
Color
Gray
Features
Made in America
Material
Carpeted
Number of Tiers
1 Tier
Style
Tapered
Type
Stage Risers
Weight Capacity
1,650 lb.
National Public Seating RT16C02 Details
Stand a choir or stage a photo with the National Public Seating 386RT16C gray carpet tapered portable riser! This portable riser is 16" tall, making it the perfect height for the middle of your riser setup onstage. Its gray carpeting provides an attractive standing area for a professional appearance during a performance, and it sits flush with other risers of the same height for smooth consistency.
Overall Dimensions:
Width: 18"
Length: 66"
Height: 16"
Attention CA Residents:
  • MAS Green Product
    MAS Green Product
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Resources and Downloads for National Public Seating RT16C02
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • attractive
  • black
  • carpet
  • covered
  • easy
  • everything
  • great
  • match
  • portable
  • required
Showing 1 of 1 review
Review by
Eric K.
Posted on 01/28/2013
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Black
Size:
18" x 66" x 16"