Interlake Mecalux 96" x 48" x 144" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On 3141444840E96A - 5,370 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a3489640eaMFR number 3141444840E96A
Works With
- Apply, opens link in this tab
(1,123 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
- Includes 1 upright frame and 2 pairs of shelf beams
- Shipping Weight
- 311.49 lb.
- Width
- 96 Inches
- Depth
- 48 Inches
- Features
- Made in America
- Type
- Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141444840E96A Details
Use this Interlake Mecalux 96" x 48" x 144" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack add-on to add more storage to your current pallet rack system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It allows direct access to each pallet for simple stock management and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 48"
Height: 144"