Interlake Mecalux 96" x 48" x 120" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On 3141204840E96A - 5,370 lb, Individual Shelf Capacity
Item number  39a31412089640eaMFR number  3141204840E96A
Usually Ships in 5 Weeks from manufacturer
  • Includes 1 upright frame and 2 pairs of shelf beams
UPC Code:400016511321
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 3141204840E96A Specs
Shipping Weight
254.16 lb.
Width
96 Inches
Depth
48 Inches
Type
Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141204840E96A Details
Use this Interlake Mecalux 96" x 48" x 120" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack add-on to add more storage to your current pallet rack system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It allows direct access to each pallet for simple stock management and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 48"
Height: 120"
Individual Shelf Capacity: 5,370 lb.
Capacity: 11,156 lb. to 24,571 lb.
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.