Interlake Mecalux 96" x 42" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter with Wire Deck 314964240E96SW - 4,400 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a964240wMFR number 314964240E96SW
Works With
- Apply, opens link in this tab
(1,737 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
- Includes 2 upright frames, 2 pairs of shelf beams, and 4 wire decks
- Shipping Weight
- 390.61 lb.
- Depth
- 42 Inches
- Height
- 96 Inches
- Deck Width
- 46 Inches
- Deck Depth
- 42 Inches
- Deck Height
- 1 1/4 Inches
- Blue Orange
- Deck Capacity
- Features
- Made in America With Decking
- Finish
- Powder-Coated
- Installation Type
- Floor Mounted
- Material
- Steel
- Number of Decks
- 4 Decks
- Horizontal
- Shape
- Rectangle
- Type
- Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314964240E96SW Details
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 42"
Height: 96"
Individual Shelf Capacity: 4,400 lb.
Capacity: 11,156 - 24,571 lb.
Wire Deck Dimensions:
Width: 46"
Depth: 42"