Interlake Mecalux 96" x 42" x 120" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter with Wire Deck 3141204240E96SW - 4,400 lb. Individual Shelf Capacity
Item number  39a1204240swMFR number  3141204240E96SW
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • High-strength steel with bolted, welded frame and piston lock connectors
  • Powder-coated, baked enamel finish for a long life
  • Beam-to-frame connection prevents damage and beam disengagement
  • Use with Interlake Mecalux pallet racks (sold separately)
  • Includes 2 upright frames, 2 pairs of shelf beams, and 4 wire decks
UPC Code:400017031200
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 3141204240E96SW Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
410.19 lb.
Width
96 Inches
Depth
42 Inches
Height
120 Inches
Deck Width
46 Inches
Deck Depth
42 Inches
Deck Height
1 1/4 Inches
Capacity
11,156 - 24,571 lb.
Capacity (per Shelf)
Color
Blue Orange
Deck Capacity
Features
Made in America With Decking
Finish
Powder-Coated
Installation Type
Floor Mounted
Material
Steel
Number of Decks
4 Decks
Number of Shelves
2 Shelves
Orientation
Horizontal
Shape
Rectangle
Type
Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141204240E96SW Details
Overall Dimensions:
Width: 96"
Depth: 42"
Height: 120"
Individual Shelf Capacity: 4,400 lb.
Capacity: 11,156 - 24,571 lb.
Wire Deck Dimensions:
Width: 46"
Depth: 42"
Height: 1 1/4"
Capacity: 2,200 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.