Garland GFE60-6R24RR Natural Gas 6 Burner 60" Range with Flame Failure Protection and Electric Spark Ignition, 24" Raised Griddle / Broiler, and 2 Standard Ovens - 240V, 265,000 BTU
Item number  372f60624rndMFR number  GFE60-6R24RR-0009
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 26,000 BTU open burners
  • 24" raised griddle / broiler section with (3) 11,000 BTU burners
  • (2) 38,000 BTU standard ovens (Low-500 degrees Fahrenheit)
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • All burners have flame failure protection and electric spark ignition
  • Fully porcelainized oven interior
  • Natural gas
  • 240V
UPC Code:400010787708
Works With
Garland / US Range GFE60-6R24RR-0009 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
828 lb.
Width
59 1/16 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
47 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Voltage
240 Volts
Burner BTU
26,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Broiler Electronic Ignition Flame Failure Protection NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
33,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Plug Type
Hardwire
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range GFE60-6R24RR-0009 Details
Equipped with six 26,000 BTU Starfire-Pro burners, the Garland GFE60-6R24RR natural gas 60" range with 24" raised griddle / broiler and 2 standard ovens provides you with optimum cooking performance, while its flame failure protection system guarantees safety and peace of mind. This system shuts off gas flow to each burner automatically if its pilot light is extinguished, reducing the risk of fires. Plus, with its 27 1/4" deep cooking area and 5" deep front ledge, this range also has the largest usable cooking surface in the industry!
Ergonomic, split cast iron grates let you easily slide heavy pots from one section to another. To evenly cook and broil meats, vegetables, and more, its 24" raised griddle / broiler section has a 5/8" thick steel griddle plate and 3 cast iron burners, each rated at 11,000 BTU. For added convenience and safety, all of the burners on the range top operate on electric spark ignitors. This ignition system, combined with the flame failure protection, helps to keep the fire contained at all times.
Each standard oven has 38,000 BTUs of cooking power and a fully porcelainized interior to deliver best-in-class cooking evenness and quick recovery time. For added convenience, the ovens fit standard sheet pans in both directions to ensure even cooking. They are controlled by a snap action modulating thermostat with a Low-500 degree Fahrenheit range. For a quick cleanup, this unit boasts a sleek and sturdy stainless steel front and sides, and its stainless steel low profile backguard protects your walls from splashes. It requires a 240V electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59 1/16"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36 1/8"
Height (including back guard): 47"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.