Garland GF60-6R24RR Natural Gas 6 Burner 60" Range with Flame Failure Protection, 24" Raised Griddle / Broiler, and 2 Standard Ovens - 265,000 BTU
Item number  372f606r24rnMFR number  GF60-6R24RR NAT
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 26,000 BTU open burners
  • 24" raised griddle / broiler section with (3) 11,000 BTU burners
  • (2) 38,000 BTU standard ovens (Low-500 degrees Fahrenheit)
  • 6" adjustable stainless steel legs
  • Stainless steel low profile backguard
  • All burners have flame failure protection
  • Fully porcelainized oven interior
  • Natural gas
UPC Code:400010787678
Works With
Garland / US Range GF60-6R24RR NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
828 lb.
Width
59 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
47 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
60 Inches
Oven Interior Width
26 1/4 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Burner BTU
26,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Broiler Flame Failure Protection NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
33,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range GF60-6R24RR NAT Details
Equipped with six 26,000 BTU Starfire-Pro burners, the Garland GF60-6R24RR natural gas 60" range with 24" raised griddle / broiler and 2 standard ovens provides you with optimum cooking performance, while its flame failure protection system guarantees safety and peace of mind. This system shuts off gas flow to each burner automatically if its pilot light is extinguished, reducing the risk of fires. Plus, with its 27 1/4" deep cooking area and 5" deep front ledge, this range also has the largest usable cooking surface in the industry!
Ergonomic, split cast iron grates let you easily slide heavy pots from one section to another. To evenly cook and broil meats, vegetables, and more, its 24" raised griddle / broiler section has a 5/8" thick steel griddle plate and 3 cast iron burners, each rated at 11,000 BTU. Each burner comes with a manual hi-low valve for precise temperature control.
Overall Dimensions:
Left to Right: 59"
Front to Back: 34 1/2"
Cooking Surface Height: 36 1/8"
Height (including back guard): 47"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 1/4"
Front to Back: 26"
Height: 13"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.