Econoco Aspect 48" x 32 5/16" x 96" Matte Black Steel Large Double-Sided Freestanding Floor Merchandiser APFS96MAB
Item number  317apfs96mabMFR number  APFS96MAB
Usually Ships in 1 Business Day from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Double-sided design for maximum product presentation
  • Durable 1" x 2" steel tubing with levelers assembles easily
  • Use with Aspect faceouts, hooks, shelving, and hanging displays (sold separately)
  • Compatible with Aspect APFS96AOMAB add-on merchandiser (sold separately)
UPC Code:400017010779
Works With
View All Items
Econoco APFS96MAB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
109 lb.
Width
48 Inches
Depth
32 5/16 Inches
Height
96 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Color
Black
Finish
Matte
Installation Type
Freestanding
Material
Steel
Number of Sides
Double-Sided
Type
Merchandising Racks
Econoco APFS96MAB Details
Create a custom, dynamic retail display with this Econoco Aspect large double-sided freestanding floor merchandiser! This A-frame merchandiser is made with easy-to-assemble, durable 1" x 2" steel tubing to meet the demands of a high-traffic retail environment. It features a double-sided design to elevate your merchandising strategy with separate visual concepts from one aisle to the next. This merchandiser is compatible with Aspect APFS96AOMAB add-on merchandisers (sold separately) for an additional 48" of display space without purchasing another full unit. It's the perfect way to display hard, soft, folded, hanging, and packaged products and it can even divide departments, too!
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32 5/16"
Height: 96"
Attention CA Residents:
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.