Eagle Group UT24108EB 24" x 108" Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1 1/2" Backsplash
Item number  575ut24108ebMFR number  UT24108EB
  • 16 gauge type 304 stainless steel sound deadened top
  • 1 1/2" backsplash
  • Heavy gauge galvanized adjustable undershelf
  • Galvanized legs with 1" hi-impact plastic bullet feet
  • Gussets are recessed into hat channel to reduce lateral movement
UPC Code:400011291044
Works With
View All Items
Eagle Group UT24108EB Specs
Shipping Weight
110 lb.
Length
108 Inches
Number of Legs
6 Legs
Size
24" x 108"
Stainless Steel Type
Type 304
Standard Duty
Eagle Group UT24108EB Details
This Eagle Group UT24108EB 24" x 108" work table boasts a durable 16 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use as a prep area, storage and organization, and a variety of other applications! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (6) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table, and an adjustable galvanized undershelf gives you a place to keep extra supplies close at hand. Plus, this work table has a 1 1/2" rear upturn and 1 5/8" rolled front edge.
Overall Dimensions:
Length: 108"
Width: 24"