Eagle Group UT24108E 24" x 108" Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1 1/2" Backsplash
Item number  575ut24108eMFR number  UT24108E
Product Overview
  • 14 gauge type 304 stainless steel sound deadened top
  • Great for prep and storage areas
  • Galvanized undershelf and legs with plastic bullet feet
  • 1 1/2" rear upturn and 1 5/8" rolled front edge
UPC Code:400011292522
Works With
View All Items
Eagle Group UT24108E Specs
Shipping Weight
121 lb.
Length
108 Inches
Gauge
14 Gauge
Number of Legs
6 Legs
Size
24" x 108"
Stainless Steel Type
Type 304
Usage
Heavy Duty
Eagle Group UT24108E Details
This Eagle Group UT24108E 24" x 108" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for heavy-duty food prep, butchering, and for use in moist environments! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (6) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table, and an adjustable galvanized undershelf gives you a place to keep extra supplies close at hand. Plus, this work table has a 1 1/2" rear upturn and 1 5/8" rolled front edge.
Overall Dimensions:
Length: 108"
Width: 24"
Height: 36 5/8"
Work Surface Height: 35 1/8"
Backsplash Height: 1 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • kitchen
  • order
  • plans
  • tables
  • area
  • before
  • best
  • bought
  • built
  • clicked
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Casey M.
Posted on 06/03/2018
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
144"
Width:
30"
Configuration:
Undershelf
Gauge:
14 Gauge
Review by
Kailyn S. from Ellen Renees LLC
Posted on 07/26/2016
Verified Purchase
84"
30"