Crown Verity MCB-48PRO Professional Series Liquid Propane 48" Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Item number  255mcb48proMFR number  CV-MCB-48PRO
Product Overview
  • Perfect for golf clubs, catered events, and commercial-grade backyard grill stations
  • Includes (1) 48" roll dome, (1) 48" bun rack, (2) removable shelves, and a cover
  • Sleek, rugged type 304 stainless steel looks great and ensures long-lasting durability
  • Ships completely assembled for optimum convenience
  • Lifetime warranty on body and cooking grids; 10 year warranty on burners
UPC Code:400013848192
Works With
Crown Verity CV-MCB-48PRO Specs
Shipping Weight
346 lb.
Width
84 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Fully Assembled
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Bun Rack Dome Cover Outdoor Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
Medium Production
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
7 Burners
Total BTU
99,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-48PRO Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity MCB-48PRO Professional Series liquid propane 48" mobile outdoor grill! Whether needed at a golf club or catered event, this high-performance stainless steel grill stands tough against frequent use while delivering excellent results. It is also a great choice for commercial-grade backyard grill stations, giving BBQ enthusiasts the chance to use the same reliable equipment their club and favorite chefs grill on. It comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which can be stored in the integrated holder to free up the undershelf for additional storage space. It boasts seven burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, producing up to 99,000 BTUH. This model heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, setup your prep space, and get right to work with little wasted time.
This grill ships fully assembled with an accessory package that includes one 48" roll dome, one 48" bun rack, two removable shelves, and a cover. When closed, the dome can increase production rates by as much as 40%, and the cantilevered three position bun / warming rack will allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. The removable shelves provide valuable workspace to keep your go-to tools, ingredients, and even an ice cold drink close at hand while grilling. This package also comes with a heavy-duty outdoor vinyl cover that helps protect your grill from inclement weather when not in use.
With a 46" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The body, legs, cooking grates, burners, undershelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with rugged type 304 stainless steel for long-term durability and the sleek, professional aesthetic grill masters crave. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to easily move the grill over rough surfaces and position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 84"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 46"
Depth: 21"