Crown Verity MCB-30PRO Professional Series Liquid Propane 30" Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Item number  255mcb30proMFR number  CV-MCB-30PRO
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for golf clubs, catered events, and commercial-grade backyard grill stations
  • Includes (1) 30" roll dome, (1) 30" bun rack, (2) removable shelves, and a cover
  • Sleek, rugged type 304 stainless steel looks great and ensures long-lasting durability
  • Ships completely assembled for optimum convenience
  • Lifetime warranty on body and cooking grids; 10 year warranty on burners
UPC Code:255mcb30pro
Works With
Crown Verity CV-MCB-30PRO Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
297 lb.
Width
66 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
28 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Bun Rack Dome Cover Outdoor Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
Low Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
64,500 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-30PRO Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity MCB-30PRO Professional Series liquid propane 30" mobile outdoor grill! Whether needed at a golf club or catered event, this high-performance stainless steel grill stands tough against frequent use while delivering excellent results. It is also a great choice for commercial-grade backyard grill stations, giving BBQ enthusiasts the chance to use the same reliable equipment their club and favorite chefs grill on. It comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which can be stored in the integrated holder to free up the undershelf for additional storage space. It boasts four burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, producing up to 64,500 BTUH. This model heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, setup your prep space, and get right to work with little wasted time.
This grill ships fully assembled with an accessory package that includes one 30" roll dome, one 30" bun rack, two removable shelves, and a cover. When closed, the dome can increase production rates by as much as 40%, and the cantilevered three position bun / warming rack will allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. The removable shelves provide valuable workspace to keep your go-to tools, ingredients, and even an ice cold drink close at hand while grilling. This package also comes with a heavy-duty outdoor vinyl cover that helps protect your grill from inclement weather when not in use.
With a 28" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The body, legs, cooking grates, burners, undershelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with rugged type 304 stainless steel for long-term durability and the sleek, professional aesthetic grill masters crave. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to easily move the grill over rough surfaces and position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 66"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 28"
Depth: 21"