Crown Verity CV-RCB-72RDP-SI50/100 72" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, 50-100 lb. Tank Capacity, and Double Roll Dome Package
Item number  255rcb722rdrMFR number  CV-RCB-72RDP-SI50/100
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • 10 burners that total 159,000 BTUH
  • Roll dome package includes (2) 36" roll domes and (2) 36" bun racks
UPC Code:400013458018
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-72RDP-SI50/100 Specs
Shipping Weight
353 lb.
Width
82 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
70 Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Number of Burners
10 Burners
Total BTU
159,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-72RDP-SI50/100 Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-72RDP-SI50/100 72" Pro Series outdoor rental grill with single gas connection, 50-100 lb. tank capacity, and double roll dome package! Whether you're catering with it or renting it out for big events, this heavy-duty, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts 10 burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 159,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the double roll dome package, which includes two 36" roll domes and two 36" bun racks. The separate roll domes, which can increase production rates by as much as 40%, and bun / warming racks allow you to better organize your food, as you can toast buns in one section while searing juicy steaks or chicken in the other. With a 70" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The grill has handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, and it's mostly constructed using 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 82"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 70"
Depth: 21"