Crown Verity CV-RCB-60-1RDP-SI50/100 60" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, 50-100 lb. Tank Capacity and Single Roll Dome Package
Item number  255rcb60rdrlMFR number  CV-RCB-60-1RDP-SI50/100
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made with 304 series stainless steel for long-lasting durability
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Eight burners that total 129,000 BTUH
  • Roll dome package includes (1) 60" roll dome and (1) 60" bun rack
  • Ideal for rental applications and large catering events
UPC Code:400013457967
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-60-1RDP-SI50/100 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
302 lb.
Width
69 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Liquid Propane
Shape
Rectangle
Total BTU
129,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-60-1RDP-SI50/100 Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-60-1RDP-SI50/100 60" Pro Series outdoor rental grill with single gas connection, 50-100 lb. tank capacity, and single roll dome package! Whether you're catering with it or renting it out for big events, this heavy-duty, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the single roll dome package, which includes one 60" roll dome and one 60" bun rack. When closed, the dome can increase production rates by as much as 40%, and the bun / warming rack will allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns for people to sink their teeth into. With a 58" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The grill has handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, and it's mostly constructed using 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 58"
Depth: 21"