Crown Verity CV-RCB-60WGP-SI-BULK 60" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, Bulk Tank Capacity, and Wind Guard Package
Item number  255rcb60wgblMFR number  CV-RCB-60WGP-SI-BULK
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Eight burners that total 129,000 BTUH
  • Wind guard package includes (2) 30" wind guards
UPC Code:400013469052
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-60WGP-SI-BULK Specs
Shipping Weight
260 lb.
Width
69 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Features
Wind Guard
Lid
Without Lid
Number of Burners
8 Burners
Total BTU
129,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-60WGP-SI-BULK Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-60WGP-SI-BULK 60" Pro Series outdoor rental grill with single gas connection, bulk tank capacity, and wind guard package! Whether you're catering with it or renting it out for big events, this heavy-duty, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for bulk propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the wind guard package, which includes two 30" wind guards. The included guards will help to reduce heat loss and ensure even cooking, regardless of how breezy it is outside. With a 58" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The grill has handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, and it's mostly constructed using 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions
Width: 58"
Depth: 21"