Crown Verity CV-RCB-60RDP-SI-BULK 60" Pro Series Outdoor Rental Grill with Single Gas Connection, Bulk Tank Capacity, and Double Roll Dome Package
Item number  255rcb60srdbMFR number  CV-RCB-60RDP-SI-BULK
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Eight burners that total 129,000 BTUH
  • Roll dome package includes (2) 30" roll domes and (2) 30" bun racks
UPC Code:400013457974
Works With
View All Items
Crown Verity CV-RCB-60RDP-SI-BULK Specs
Shipping Weight
302 lb.
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-60RDP-SI-BULK Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-RCB-60RDP-SI-BULK 60" Pro Series outdoor rental grill with single gas connection, bulk tank capacity, and double roll dome package! Whether you're catering with it or renting it out for big events, this heavy-duty, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for bulk propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the double roll dome package, which includes two 30" roll domes and two 30" bun racks. The separate roll domes, which can increase production rates by as much as 40%, and bun / warming racks allow you to better organize your food, as you can toast buns in one section while searing juicy steaks or chicken in the other. With a 58" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The grill has handles on each end and double crash bars along the front to protect the controls from damage, and it's mostly constructed using 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 58"
Depth: 21"