Crown Verity CV-MCB-48PKG Liquid Propane 48" Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Item number  255mcb48pkglMFR number  CV-MCB-48PKG
Customers Also Viewed
Crown Verity MCB-48PRO Professional Series Liquid Propane 48 inch Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Crown Verity MCB-48PRO Professional Series Liquid Propane 48" Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Add to Cart
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
  • Seven burners totaling 114,000 BTUH
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Package includes (1) 48" roll dome, (1) 48" bun rack, (1) removable shelf, and a cover
UPC Code:400013457622
Works With
Crown Verity CV-MCB-48PKG Specs
Shipping Weight
469.5 lb.
Width
57 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Features
Bun Rack Outdoor Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Number of Burners
7 Burners
Total BTU
114,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-48PKG Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-48PKG liquid propane 48" mobile outdoor grill with accessory package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill comes with a two-stage regulator and hose for a secure connection to your tank, which you can place in a holder on the back if it's 20 lb. or less. It boasts seven burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 114,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with an accessory package that includes one 48" roll dome, one 48" bun rack, a removable shelf, and a cover. When closed, the dome can increase production rates by as much as 40%, and the bun / warming rack will allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. The removable shelf creates valuable added workspace to help keep your tools and ingredients organized. This package also comes with a heavy-duty outdoor vinyl cover that helps to keep your grill clean when not in use.
With a 46" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 57"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Roll Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 46"
Depth: 21"