Item number  195zep200g1nMFR number  ZEPH200G SINGLE
Only
Exclusive Offer
Receive $200 in promotional credit
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Durable full angle iron frame
  • 5 racks that can hold (5) 18" x 26" baking pans in left to right or front to back positions
  • Dual flow gas system combines direct and indirect heat
  • Interior lights for convenience
  • 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
UPC Code:400012792700
Works With
Blodgett ZEPH200G SINGLE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
617 lb.
Width
38 1/4 Inches
Depth
36 7/8 Inches
Height
Interior Width
29 Inches
Interior Depth
Interior Height
20 Inches
Amps
6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
18" x 26" Pan Capacity
5 Pans
Control Type
Dial
Features
Draft Diverter Made in America NSF Certified Spark / Piezo Ignition
Gas Connection Size
3/4 Inches
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Chambers
1 Chamber
Number of Decks
Single
Number of Doors
2 Doors
Number of Racks
5 Racks
Oven Interior Style
Deep Depth
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Size
Full Size
Temperature Range
200 - 500 Degrees F
Total BTU
60,000 BTU
Ventilation Type
Draft Diverter
Blodgett ZEPH200G SINGLE Details
The powder-coated handle provides a comfortable grip when opening and closing the doors, which are tightly secured to the frame with a triple-mounted pressure lock design. The interior features five chrome-plated racks that can be configured into eleven rack positions with a minimum of 1 5/8" spacing to ensure that you are getting the most out of your oven, which has the capacity to hold up to (5) 18" x 26" standard full size baking pans. In bakery depth ovens, you can arrange the racks in either left to right or front to back positions allows for a "staggered" effect that improves airflow during baking. A 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner allows for easy clean up of your unit. As an added benefit, the interior is illuminated, giving you the ability to check on your product without opening the doors and letting excess heat escape.
Overall Dimensions:
Left to Right: 38 1/4"
Front to Back: 36 7/8"
Height (without ventilation): 32"
Height (with draft diverter): 39 3/8"
Interior Dimensions:
Left to Right: 29"
Front to Back: 28 1/4"
Height: 20"