Beverage-Air WTRD93AHC-4 93" Compact Worktop Refrigerator - 1 Door / 4 Drawers
Item number  185wtrd93a4MFR number  WTRD93AHC-4
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" built-in backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation to maintain proper temperatures
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • Interior made from aluminum to resist corrosion
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/3 hp; 115V
UPC Code:400010539178
Works With
Beverage-Air WTRD93AHC-4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
486 lb.
Width
93 Inches
Depth
32 Inches
Height
39 1/2 Inches
Work Surface Height
35 1/2 Inches
Amps
8.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
39.8 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
35 - 38 Degrees F
Beverage-Air WTRD93AHC-4 Details
This Beverage-Air WTRD93AHC-4 93" compact worktop refrigerator features four heavy-duty stainless steel drawers, as well as a single self-closing, positive-seal door, complete with a 120 degree stay open feature. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support.
Two adjustable steel wire shelves within the right cabinet allow for optimal organization within the anodized aluminum interior. To provide quick, out of the way access to your most popular ingredients, sides, entrees, and desserts, the two upper pull-out drawers on the left are designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the two lower left-side drawers can each fit two 4" deep pans (sold separately).
Thanks to its 1/3 hp compressor, the worktop refrigerator's CFC-free (R-134a) capillary tube refrigeration system provides high humidity storage, while maintaining temperatures between 35 and 38 degrees Fahrenheit. To further optimize temperature control, each cabinet is insulated with CFC and HCFC-free 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation and a 2 1/2" worktop. The 4" built-in backsplash catches any spills from food debris and is also foamed-in-place for maximum insulation.
The Bev Air WTRD93AHC-4 worktop refrigerator requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 93"
Depth: 32"