Beverage-Air WTRD67AHC-2 67" Compact Worktop Refrigerator - 1 Door / 2 Drawers
Item number  185wtrd67a2hMFR number  WTRD67AHC-2
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" built-in backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation to maintain proper temperatures
  • Self-closing doors are designed with magnetic gaskets to ensure full closure every time
  • Interior made from aluminum to resist corrosion
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/5 hp, 115V
UPC Code:400010539147
Works With
Beverage-Air WTRD67AHC-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
410 lb.
Width
67 Inches
Depth
32 Inches
Height
39 1/2 Inches
Work Surface Height
35 1/2 Inches
Amps
6.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
27 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
35 - 38 Degrees F
Beverage-Air WTRD67AHC-2 Details
This Beverage-Air WTRD67AHC-2 67" compact worktop refrigerator features two heavy-duty stainless steel drawers, as well as a single self-closing, positive-seal door, complete with a 120 degree stay open feature. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support.
Two adjustable steel wire shelves within the right cabinet allow for optimal organization within the anodized aluminum interior. To provide quick, out of the way access to your most popular ingredients, sides, entrees, and desserts, the upper pull-out drawer on the left is designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the lower left-side drawer can fit two 4" deep pans (sold separately).
Thanks to its 1/5 hp compressor, the worktop refrigerator's CFC-free (R-290) capillary tube refrigeration system provides high humidity storage, while maintaining temperatures between 35 and 38 degrees Fahrenheit. To further optimize temperature control, each cabinet is insulated with CFC and HCFC-free 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation and a 2 1/2" thick worktop. The 4" built-in backsplash catches any spills from food debris and is also foamed-in-place for maximum insulation.
The Bev Air WTRD67AHC-2 worktop refrigerator requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 67"
Depth: 32"