Beverage-Air WTR72AHC-25 72" Worktop Refrigerator
Item number  185wtr72ah25MFR number  WTR72AHC-25
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • 4" high removable backsplash and stainless steel exterior front, sides; 3 self-closing glass doors
  • Bright, interior LED lighting with 6 epoxy-coated shelves and a corrosion-resistant liner
  • Easy-to-use full electronic control and automatic evaporator for ease of operation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400013507044
Works With
Beverage-Air WTR72AHC-25 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
358 lb.
Width
72 Inches
Depth
32 5/8 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
68 Inches
Interior Depth
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
18.43 cu. ft.
Door Style
Swing
Features
LED Lighting Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
3 Doors
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Beverage-Air WTR72AHC-25 Details
This Beverage-Air WTR72AHC-25 72" worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. It's constructed with heavy-duty stainless steel on its exterior front and side to withstand the commercial environment, and inside, there's a corrosion-resistant aluminum interior that protects the cabinet from the accidental spill or leak.
This refrigerator not only provides ample food storage space, it also offers ample work space on its 1 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop surface. A 4" high backsplash is included, but removable, offering the versatility you need in an ever-evolving business. Using the backsplash helps prevent small items from falling behind the unit, while also protecting the wall from messy splatters and splashes when cooking.
At the end of the day, easily clean or service the unit by rolling it aside on its 6" casters. Two of the casters feature brakes to secure the unit in place during use. The refrigeration system is also accessible through the rear for maximum convenience. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 32 5/8"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 18.43 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth (overall): 23 1/2"
Depth (usable): upper 18 1/2"
Depth (usable): lower 15 3/8"
Height (front): 23"
Height (rear): 16"