Beverage-Air WTR72AHC-23 72" ADA Height Worktop Refrigerator
Item number  185wtr72ayhaMFR number  WTR72AHC-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" removable backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation for superior cooling
  • Self-closing doors are designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • 3" casters provide for easy cleaning at ADA height
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/4 hp, 115V
UPC Code:400012939952
Works With
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTR72AHC-23 72" ADA height worktop refrigerator.
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your cold ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential goods, the Beverage-Air WTR72AHC-23 72" ADA height worktop refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Full Electronic Control
3” Casters
A set of 3" casters (2 locking) provide this unit with an ADA compliant working height and allow for easy movement during cleaning.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.