Beverage-Air Vista Series RB49HC-1G-003 52" Glass Door Reach-In Refrigerator
Item number 185rb491ghc3MFR number RB49HC-1G-003
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(20,159 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Stainless steel front and door frame, with gray painted interior and bright LED lighting
- Spring-loaded hinges with 120° stay open feature and plug-in magnetic door gaskets
- Full electronic control provides digital display of cabinet temperatures
- Includes 3" casters for easy cleaning and maintenance
- 115V; 1/3 hp; eco-friendly R-290 refrigerant
- Shipping Weight
- 584 lb.
- Width
- 52 Inches
- Depth
- 33 1/2 Inches
- Height
- 61 5/8 Inches
- Interior Width
- 49 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- Amps
- 5.4 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 46.15 cu. ft.
- Caster Size
- 3 Inches
- Casters
- With Casters
- Color
- Silver
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Construction
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Dutch Half Doors
- Without Dutch Half Doors
- Features
- LED Lighting Made in America
- Hinge Location
- Left Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Shelves
- 6 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Sections
- 2 Sections
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
- Type
- Refrigerators
Beverage-Air RB49HC-1G-003 Details
This Beverage Air RB49HC-1G-003 52" Vista series two section glass door reach-in refrigerator is the perfect solution to cold storage in your restaurant kitchen, bakery, or other commercial food preparation area. The exterior of this refrigerator is durable and clean-looking with a stainless steel front and gray painted sides. This unit features a painted aluminum interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation for superior temperature retention.
You can count on food safety with this refrigerator since it holds product at 36-38 degrees Fahrenheit. In addition, this unit uses environmentally-friendly R-290 refrigerant in a self-contained refrigeration system to help meet your goals of making your foodservice business more eco-friendly. This specialized refrigerant has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. To help you achieve your safety and sanitation standards, this refrigerator comes with (4) 3" heavy-duty casters, two locking, so the unit may be easily moved for cleaning or service.
Overall Dimensions:
Width: 52"
Depth: 33 1/2"
Height (with casters): 84 1/4"
Capacity: 46.15 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 49"
Depth: 26"