Item number 185rb721ghcMFR number RB72HC-1G
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
(27,673 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
UPC Code:400011908133
This Beverage Air RB72HC-1G 75" Vista series three section glass door reach-in refrigerator is the perfect solution to cold storage in your restaurant kitchen, bakery, or other commercial food preparation area. The exterior of this refrigerator is durable and clean-looking with a stainless steel front and gray painted sides. This unit features an aluminum interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation for superior temperature retention, even in kitchens with high ambient temperatures.
You can count on food safety with this refrigerator since it holds product at 36-38 degrees Fahrenheit. In addition, this unit uses environmentally-friendly R-290 refrigerant in a self-contained refrigeration system to help meet your goals of making your foodservice business more eco-friendly. To help you achieve your safety and sanitation standards, this refrigerator comes with (4) 6" heavy-duty casters, two locking, so the unit may be easily moved for cleaning.
Overall Dimensions:
Width: 75"
Depth: 33 3/4"
Height (with casters): 84"
Capacity: 72 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 72"