Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 36" Low Profile Undercounter Refrigerator with 2 Drawers
Item number  185urd36a214MFR number  UCRD36AHC-2-104
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Low profile design is ideal for adding cold storage in your kitchen
  • Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
  • Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Two drawers fit 6" deep food pans (sold separately)
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400015259699
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCRD36AHC-2-104 36" low profile undercounter refrigerator.
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and corrosion-resistant for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Full Electronic Control
This 36" low profile undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 to 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/6 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
Convenient Drawers
This unit includes two drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides with stainless steel roller bearing wheels for smooth operation and easy access. The drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, the magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
2 3/4" Casters
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.