Beverage-Air UCR27HC-24-25-ADA 27" Shallow Depth Left-Hinged Glass Door Undercounter Refrigerator
Item number  185ur27lhgadMFR number  UCR27HC-25-24-ADA
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shallow depth helps improve workflow in narrow, cramped kitchens
  • Stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing glass door with stay-open feature, magnetic gasket, and left-side hinge
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
UPC Code:400014094307
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR27HC-24-25-ADA 27" shallow depth left-hinged glass door undercounter refrigerator!
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
Casters Included
This unit comes with (4) 4" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for stationary use.
Easy Connectivity
This unit comes with a cord and requires a simple 115V electrical connection for operation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.