Beverage-Air UCR27HC-24-23 27" Shallow Depth Low Profile Left-Hinged Door Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr27lhlpMFR number  UCR27HC-24-23
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Shallow depth helps improve workflow in narrow, cramped kitchens
  • Stainless steel front, sides, top, and door with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature, magnetic gasket, and left-side hinge
  • Full mechanical control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr27hc-24-23
Works With
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCR27HC-24-23 27" shallow depth low profile left-hinged door undercounter refrigerator!
Durable Design
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Simple Operation
Casters Included
This unit comes with (4) 3" casters. When the unit is in use, lock the two caster brakes for stationary use.
Easy Connectivity
This unit comes with a cord and requires a simple 115V electrical connection for operation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.