Beverage-Air UCF27HC-24 27" Shallow Depth Left-Hinged Door Undercounter Freezer
Item number Item #: 185ucf27hclhMFR number MFR #: UCF27HC-24
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(9,526 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Shallow depth, stainless steel front, sides, and top with corrosion-resistant aluminum interior; 6"
- Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
- Left-side hinge ensures door is accessible where standard doors won't open
- Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014093584
Other Products from this Line
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27HC-24 27" shallow depth left-hinged door undercounter freezer!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF27HC-24 undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Energy Star Qualified
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Interior Thermometer
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
2 Adjustable Shelves
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Width
Depth
Height
Capacity
Features
- Item #: 185ucf27hclhBeverage-Air UCF27HC-24 27" Shallow Depth Left-Hinged Door Undercounter Freezer
Price
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth29 7/8 Inches
- Height: Height34 5/8 Inches
- Capacity: Capacity5.49 cu. ft.
- Features: FeaturesEnergy Star Qualified
- Item #: 178ssuc27faAvantco SS-UC-27F-HC 27" Stainless Steel ADA Height Undercounter Freezer
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height33 5/8 Inches
- Capacity: Capacity5.5 cu. ft.
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Width: Width27 5/8 Inches
- Height: Height34 Inches
- Capacity: Capacity7.6 cu. ft.
- Features: FeaturesADA Compliant
- Width:
- 27 Inches
- Depth:
- 29 7/8 Inches
- Height:
- 34 5/8 Inches
- Interior Width:
- 23 Inches
- Interior Depth:
- Interior Height:
- Capacity:
- 5.49 cu. ft.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCF27HC-24 today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCF27HC-24
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCF27HC-24 Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 162 lb.
- 27 Inches
- Interior Width
- 23 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- Amps
- 6 Amps
- Hertz
- 60 Hz