Beverage-Air SPED27HC-12M-B Elite Series 27" 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sd2712mbhMFR number  SPED27HC-12M-B
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size pans (included)
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:sped27hc-12m-b
Works With
Create a seamless food prep system in your back-of-house area with this Beverage-Air SPED27HC-12M-B Elite Series 27" 2 drawer mega top refrigerated sandwich prep table.
Perfect for your university, sub shop, hospital, or restaurant, this unit is a great way to streamline your prep process for making sandwiches, salads, and other treats. It's designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand and at food-safe holding temperatures. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and doors. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. A 115V electrical connection is required for operation.
Cutting Board
Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads.
Top Rail Storage
Two Drawers
For additional refrigerated storage space, the top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately).
Eco-Friendly Design
Superior Insulation
Casters Included
This model comes with heavy-duty 6" casters, 2 locking, in order to make it a breeze to move the cabinet. That way you can carry out your routine cleaning and maintenance system with ease.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.