Beverage-Air SPE36HC-12M Elite Series 36" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se3612mhMFR number  SPE36HC-12M
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Two epoxy-coated wire shelves included per section
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400010803880
Works With
View All Items
The Beverage-Air SPE36HC-12M Elite Series 36" 2 door mega top sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
10" Deep Cutting Board
Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Use it in your sub shop, along your salad assembly line, or inside your gourmet grilled cheese food truck! You'll have plenty of space for assembling orders, cutting ingredients, and wrapping meals.
Mega Top Design
Extra Refrigerated Storage
Eco-Friendly Refrigeration System
Built-In Insulation
Built to Last
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and doors. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does adding optional accessories impact the lead time on this product?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.