Beverage-Air SPE27HC-12M-B-DS Elite Series 27" 2 Door Mega Top Dual Sided Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se2712dshMFR number  SPE27HC-12M-B-DS
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Dual sided design for 50% greater pan capacity than a standard prep table
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Two epoxy-coated wire shelves included for storage base
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
UPC Code:400010806492
Works With
View All Items
Beverage-Air SPE27HC-12M-B-DS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
282 lb.
Width
27 Inches
Depth
48 3/4 Inches
Height
46 3/4 Inches
Cutting Board Width
27 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
6.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Dual Sided Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/10 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
21 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE27HC-12M-B-DS Details
The Beverage-Air SPE27HC-12M-B-DS Elite Series 27" 2 door mega top dual sided sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting (1) 10" deep and (1) 12" deep cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Thanks to the mega top design, this prep table boasts enough space for (12) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with heavy-duty pan supports to ensure that the pans remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, two epoxy-coated wire shelves are included for the cabinet.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and doors. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"