Beverage-Air SPE27HC-12M-B-24 27" 1 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Left-Hinged Door
Item number  185se2712mhlMFR number  SPE27HC-12M-B-24
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan liner prevents food spills from entering the cabinet
  • Two epoxy-coated wire shelves included for storage base
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400012940101
Works With
Quickly prepare sandwiches and salads for your guests with this Beverage-Air SPE27HC-12M-B-24 27" 1 door mega top refrigerated sandwich prep table.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ample Pan Storage
This mega top unit comes with (12) 1/6 size, 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The food pan layout can also hold 1/9 size food pans with additional adapter bars (sold separately) for ultimate flexibility.
10" Deep Cutting Board
The 27" long by 10" deep cutting board is the perfect place to assemble sandwiches, subs, wraps, and hoagies. Plus, its smooth surface makes it easy to clean and prevents cracks and crevices from forming, which could harbor dangerous bacteria.
Eco-Friendly Refrigeration System
The 1/6 hp compressor circulates environmentally-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. A 115V electrical connection is required for operation.
Stay-Open Doors
Two Shelves
Two epoxy-coated shelves help you maximize space to keep items organized and easily accessible.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.