Beverage-Air MMR49HC-1-BB-IQ MarketMax 52" Black Glass Door Merchandiser with Black Interior and Electronic Smart Door Lock
Item number  185mmr49hbbiMFR number  MMR49HC-1-BB-IQ
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Glass doors with bright LED lighting for illuminating interior
  • Bottom mounted for easy access and service
  • Double pane, stay-open doors with snap-in gaskets
  • Full electronic control with easy-to-read display; MarketMax IQ electronic smart door lock
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013766953
Works With
View All Items
Beverage-Air MMR49HC-1-BB-IQ Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
584 lb.
Width
52 Inches
Depth
33 1/2 Inches
Height
78 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
61 5/8 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
46.15 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Exterior Material
Black-Coated Steel
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Locking Cabinet Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Color
Black
Interior Material
Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
10 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Service Type
Self Service
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR49HC-1-BB-IQ Details
Showcase your ice cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR49HC-1-BB-IQ MarketMax 52" black refrigerated glass door merchandiser with black interior. The exterior of this refrigerator is durable, clean-looking, and features a heavy-duty black steel finish, while a black steel interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation provides superior temperature retention.
This merchandiser will serve as an essential piece of equipment for all your refrigerated storage needs! It requires a 115V electrical connection, and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 52"
Depth: 33 1/2"
Height: 78"
Capacity: 46.15 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 49"
Depth: 26"
Height: 61 5/8"
Useable Height: 53"