Beverage-Air MMR44HC-1-BB-IQ MarketMax 47" Black Glass Door Merchandiser with Black Interior and Electronic Smart Door Lock
Item number 185mmr44hbbiMFR number MMR44HC-1-BB-IQ
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(27,990 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Glass doors with bright LED lighting for illuminating interior
- Bottom mounted for easy access and service
- Double pane, stay-open doors with snap-in gaskets
- Full electronic control with easy-to-read display; MarketMax IQ electronic smart door lock
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013766939
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 554 lb.
- Width
- 47 Inches
- Depth
- 33 1/2 Inches
- Height
- 78 Inches
- Interior Width
- 44 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 61 5/8 Inches
- Amps
- 5 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 40.2 cu. ft.
- Color
- Black
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Exterior Material
- Black-Coated Steel
- Features
- Energy Star Qualified LED Lighting Locking Cabinet Made in America
- Hinge Location
- Left Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Interior Color
- Black
- Interior Material
- Steel
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Shelves
- 10 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Sections
- 2 Sections
- Service Type
- Self Service
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
- Type
- Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR44HC-1-BB-IQ Details
Showcase your ice cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR44HC-1-BB-IQ MarketMax 47" black refrigerated glass door merchandiser with black interior. The exterior of this refrigerator is durable, clean-looking, and features a heavy-duty black steel finish, while a black steel interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation provides superior temperature retention.
This merchandiser will serve as an essential piece of equipment for all your refrigerated storage needs! It requires a 115V electrical connection, and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 47"
Depth: 33 1/2"
Height: 78"
Capacity: 40.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 26"
Height: 61 5/8"
Useable Height: 53"