Beverage-Air MMR27HC-1-WB-18 MarketMax 30" White Glass Door Merchandiser Refrigerator with Left-Hinged Door with Black Interior
Item number 185mmr27hlwbMFR number MMR27HC-1-WB-18
- Apply, opens link in this tab
(13,683 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Brightly lid top sign panel and interior LED lighting
- White exterior and black interior
- Double-pane, left-hinged glass door with stay-open feature
- Full electronic control with smart defrost for easy operation
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/4 hp
UPC Code:400013664846
- Shipping Weight
- 373 lb.
- Depth
- 33 5/8 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 53 Inches
- Hertz
- 60 Hz
- Capacity
- 25.88 cu. ft.
- Bottom Mounted
- Display Case Type
- Refrigerated
- Features
- Energy Star Qualified LED Lighting Lighted Interior Made in America
- Hinge Location
- Left
- Horsepower
- 1/4 hp
- Interior Color
- Black
- Number of Shelves
- 5 Shelves
- Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR27HC-1-WB-18 Details
Showcase your ice cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR27HC-1-WB-18 MarketMax 30" white refrigerated glass door merchandiser with left-hinged door. The exterior of this refrigerator is durable, clean-looking, and features a heavy-duty white steel finish, while a black steel interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation provides superior temperature retention, even in settings with ambient temperatures up to 100 degrees Fahrenheit.
This merchandiser will serve as an essential piece of equipment for all your refrigerated storage needs! It requires a 115V electrical connection, and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 33 5/8"
Height: 78"
Interior Dimensions:
Width: 27"
Depth: 26"
Height (overall): 61 5/8"
Height (usable): 53"