Beverage-Air MMR27HC-1-W-18 MarketMax 30" White Refrigerated Glass Door Merchandiser with LED Lighting - Left Hinged Door
Item number 185mmr271whlMFR number MMR27HC-1-W-18
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(12,439 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Heavy-duty construction with white coated steel interior walls
- Triple pane glass door with tempered inside and outside panes for safety
- LED lighting throughout interior
- Tested and certified to an ambient class of 100 degrees Fahrenheit
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400012939457
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 373 lb.
- Width
- 30 Inches
- Depth
- 33 3/4 Inches
- Height
- 78 Inches
- Interior Width
- 27 Inches
- Interior Depth
- 28 1/2 Inches
- Interior Height
- Amps
- 3 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 27 cu. ft.
- Color
- White
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Exterior Material
- White-Coated Steel
- Features
- Energy Star Qualified LED Lighting Made in America
- Hinge Location
- Left
- Installation Type
- Freestanding
- Interior Color
- White
- Interior Material
- Steel
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Shelves
- 5 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Sections
- 1 Section
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
- Type
- Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR27HC-1-W-18 Details
Showcase your ice cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR27HC-1-W-18 MarketMax 30" white refrigerated glass door merchandiser! This model boasts LED lighting for maximum product visibility and energy savings! Its low E double panel thermal insulated glass door minimizes energy waste and provides excellent product visibility, while five epoxy coated shelves help you maximize space to keep items organized. A brightly lighted sign panel enhances product illumination.
A bottom mounted 1/3 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. It also features thick polyurethane insulation and a modern, one-piece grill that can be easily removed for cleaning and servicing. For durability, this merchandiser boasts a heavy duty steel exterior with a durable, powder coated finish. Plus, this unit is tested to an ambient class of 100 degrees Fahrenheit. This unit requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 33 3/4"
Height: 78"
Capacity: 27 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 27"