Item number  185ct1hc1hslMFR number  CT1HC-1HS-18
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Converts from refrigerator to freezer quickly for ultimate versatility
  • Single cabinet accommodates the unit's full temperature range: from -15 to 40 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel exterior front and sides with 2 half doors; interior is corrosion-resistant
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 4/5 hp, 115V
  • Kitchen Innovations Award recipient for progressively boosting efficiency and productivity
UPC Code:400014374843
Works With
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Versatile Unit
Durable Construction
R-290 Refrigerant
6" Casters
Equipped with 6" casters and an automatic, electric defrost , this Beverage-Air unit is easy to maintain; the casters allow you to roll the unit aside for cleaning or service, while the defrost reduces the amount of manual maintenance required. This model also includes a pair of tray slides to make the unit even more functional. The slide set will hold (1) 18" x 26" or (2) 14" x 18" pans. It requires a 115V electrical connection for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.