Item number  595kw36120dbMFR number  KW36120-DB+LP30-36
  • Can hold up to 6,700 lb.
UPC Code:400015606110
Works With
BenchPro KW36120-DB+LP30-36 Specs
Frame Color
Blue
Size
36" x 120"
Standard Duty
BenchPro KW36120-DB+LP30-36 Details
Equip your maintenance staff or industrial workshop with this BenchPro Kennedy Series 36" x 120" butcherblock wood top adjustable workbench with dark blue frame. Thanks to its durable, heavy-duty 16-gauge steel frame, this bench is bound to withstand the wear and tear of frequent use to provide your establishment with years of service. Plus, it can hold up to 6,700 lb. without breaking! Not only can it hold a massive amount of weight, it also comes with adjustable legs so you can adjust the height from 30" to 36" quickly and without hassle!
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 36"
Height: Adjustable From 30" - 36"
Size:
24" x 60"