Item number  595kw30120bkMFR number  KW30120-BK+LP30-36
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable 16-gauge steel frame
  • 1 3/4" thick oiled butcherblock wood top
  • Ideal for use with maintenance work, auto repair, and industrial jobs
  • Adjustable legs provide added versatility
  • Can hold up to 6,700 lb.
UPC Code:400015605915
Works With
BenchPro KW30120-BK+LP30-36 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
310 lb.
Length
120 Inches
Width
36 Inches
Height
30 - 36 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Capacity
6,700 lb.
Color
Beige
Frame Color
Black
Frame Material
Steel
Gauge
16 Gauge
Installation Type
Stationary
Size
30" x 120"
Style
Adjustable Height
Tabletop Material
Wood
Tabletop Thickness
1 3/4 Inches
Type
Workbenches
Usage
Standard Duty
BenchPro KW30120-BK+LP30-36 Details
Equip your maintenance staff or industrial workshop with this BenchPro Kennedy Series 30" x 120" butcherblock wood top adjustable workbench with black frame. Thanks to its durable, heavy-duty 16-gauge steel frame, this bench is bound to withstand the wear and tear of frequent use to provide your establishment with years of service. Plus, it can hold up to 6,700 lb. without breaking! Not only can it hold a massive amount of weight, it also comes with adjustable legs so you can adjust the height from 30" to 36" quickly and without hassle!
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 30"
Height: Adjustable From 30" - 36"
Attention CA Residents:
  • BIFMA
    BIFMA
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How water-resistant are BenchPro's laminated tops and shelves?
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • assemble
  • delivered
  • described
  • easy
  • looks
  • needs
  • packaged
  • sturdy
  • today
  • workbench
Showing 1 of 1 review
Review by
Evelyn L. from Personal Use
Posted on 03/21/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Black
Size:
24" x 60"