Avantco SS-WD-2-60R 60" Stainless Steel Extra Deep Worktop Refrigerator with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswd260r
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior with type 304 stainless steel interior
  • Side mounted compressor allows for greater depth of storage
  • 3 1/2" backsplash for wall protection
  • Two epoxy-coated steel shelves accommodate up to 88 lb. each
  • 115V; 2/5 hp
UPC Code:400013488930
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WD-2-60R 60" extra deep worktop refrigerator.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Stainless Steel Construction
Extra Deep Interior for More Storage
Digital Temperature Controls
Casters
Reliable Refrigeration
This worktop refrigerator ensures optimal performance by operating with a 2/5 hp refrigeration system that circulates R290 hydrocarbon refrigerant to maintain temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit. R290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. The foamed-in-place polyurethane insulation helps to trap in the cold air and to prevent the ambient air from entering. This ensures that all food held in the unit remains at food safe temperatures and ready for preparation or direct service to customers! This worktop refrigerator requires a 115V electrical connection for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Avantco warrant this item for use in a food truck?
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
60"
Depth:
31 1/2"
Height:
38"