Avantco SS-UD-2-60R 60" Stainless Steel Extra Deep Undercounter Refrigerator
Item number  178ssud260r
Product Overview
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior with type 304 stainless steel interior
  • Side mounted compressor and digital temperature controller allow for greater depth of storage
  • Cabinet section can accept full size bun pans
  • Two epoxy-coated steel shelves accommodate up to 88 lb. each
  • 115V; 2/5 hp
UPC Code:400013488596
Works With
View All Items
Make cold food storage as convenient as possible with the Avantco SS-UD-2-60R 60" extra deep undercounter refrigerator.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Stainless Steel Construction
Extra Deep Interior for More Storage
Digital Temperature Controls
Casters
Reliable Refrigeration
Does Avantco warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
60"