Avantco SS-PPT-G-80 80" 3 Door Stone Top Refrigerated Pizza Prep Table
Item number  178sspptg80hc
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Marble top is perfect for pizza dough
  • Easy-to-read digital temperature controller
  • 5 1/2" casters for added mobility
  • Maintains temperatures between 32 and 40 degrees Fahrenheit
  • Uses R-290 refrigerant; 115V; 1/4 hp
UPC Code:400016176223
Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
697 lb.
Width
79 1/2 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
39 Inches
Power Cord Length
Interior Width
65 Inches
Left Door Opening Width
Middle Door Opening Width
Nominal Width
80 Inches
Right Door Opening Width
Shelf Width
Depth with Door Open
49 Inches
Interior Depth
Shelf Depth
Height (with Lid Open)
Interior Height
Work Surface Height
Caster Diameter
5.51 Inches
Amps
2.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
260 Watts
Access Type
Doors
BTU (LBP)
887 BTU
Capacity
20.2 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
88 lb.
Compressor Location
Right Side Mounted
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Hinge Location
Lower Side
Horsepower
1/4 hp
Material
Stainless Steel
Maximum Ambient Temperature
109 Degrees F
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
3 Shelves
Refrigerant Capacity
2 oz.
Refrigerant Type
R-290
Shelf Material
Epoxy-Coated Steel
Stainless Steel Type
Type 201
Starting Amps
12 Amps
Starting Wattage
1,147 Watts
Temperature Range
32 - 40 Degrees F
Top Capacity
529 lb.
Top Type
Marble
Details
Optimize your back-of-house operations better keep up with customer demands with this Avantco SS-PPT-G-80 80" 2 door stone top refrigerated pizza prep table! Whether used in a university, pizza parlor, or resort, the unit will help streamline the pizza prep process with its convenient features and capacity. This model includes a marble top which creates a cool and smooth surface for working with pizza dough and provides a perfect place for assembling pies!
The construction of this unit is designed with commercial use in mind. It features a type 201 stainless steel exterior and interior, which are fortified with foamed-in-place polyurethane insulation. The stainless steel ensures long-lasting durability and corrosion resistance, while the insulation also helps to promote proper temperature retention. For operation, the prep table requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 79 1/2"
Depth: 31 1/2"
Height: 39"
Working Height: 33 1/16"
Capacity: 20.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 65"