Avantco APPT-71-HC 71" 2 Door Refrigerated Pizza Prep Table
Item number  178appt71hc
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 430 stainless steel exterior and aluminum interior with 304 stainless steel floor
  • Temperature range of 33 – 40 degrees Fahrenheit
  • Refrigerated base with (2) adjustable shelves included
  • Top holds up to (9) 1/3 size food pans up to 6" deep (sold separately)
  • 115V; 1/4 hp
UPC Code:400012465499
Works With
View All Items
If you are looking for an economical yet long-lasting pizza prep table, the Avantco APPT-71-HC 71" 2 door unit is a great choice.
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
33 - 40 Degree Range
1/4 hp Refrigeration System
Full Length Cutting Board
9 Pan Capacity
16 cu. ft. of Storage
Casters Included
Four heavy-duty 4" casters (2 locking) are also included providing the unit with convenient mobility, making cleaning and servicing a breeze! Just roll the unit away from the wall.