Avantco SS-PPT-G-80 80" 3 Door Stone Top Refrigerated Pizza Prep Table with Refrigerated Topping Rail and Sneeze Guard
Item number  178sspptg80k
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Marble top, topping rail, and sneeze guard are perfect for a pizza station
  • Easy-to-read digital temperature controller
  • 5 1/2" casters for added mobility
  • Maintains temperatures between 32 and 40 degrees Fahrenheit
  • Uses R-290 refrigerant; 115V; 1/4 hp
  • Note: only the refrigerated prep rail refrigerated pizza prep table holds the ETL certification
UPC Code:400016176360
Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
697 lb.
Width
79 1/2 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
39 Inches
Power Cord Length
Interior Width
65 Inches
Nominal Width
80 Inches
Shelf Width
Topping Rail Width
Depth with Door Open
49 Inches
Interior Depth
Shelf Depth
Topping Rail Depth
Height (with Lid Open)
Interior Height
Topping Rail Height
Work Surface Height
Caster Diameter
5.51 Inches
Amps
1.3 - 2.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Wattage
100 - 260 Watts
1/3 Size Pan Capacity
9 Pans
Access Type
Doors
BTU (LBP)
887 BTU
Capacity
20.2 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
88 lb.
Compressor Location
Right Side Mounted
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Hinge Location
Lower Side
Horsepower
1/4 hp
Material
Stainless Steel
Maximum Ambient Temperature
109 Degrees F
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
3 Shelves
Refrigerant Type
R-290
Shelf Material
Epoxy-Coated Steel
Stainless Steel Type
Type 201
Starting Amps
4 - 12 Amps
Starting Wattage
367 - 1147 Watts
Temperature Range
32 - 40 Degrees F
Top Capacity
529 lb.
Top Type
Marble
Details
Optimize your back-of-house operations better keep up with customer demands with this Avantco SS-PPT-G-80 80" 3 door stone top refrigerated pizza prep table! Whether used in a university, pizza parlor, or resort, the unit will help streamline the pizza prep process with its convenient features and capacity. The topping rail is great for holding common pizza toppings, from pepperoni and cheese to green pepper and ham. Plus, a lift-up lid encloses the pan rail to maintain food safe temperatures. This model also includes a marble top which creates a cool and smooth surface for working with pizza dough and provides a perfect place for assembling pies!
The construction of this unit is designed with commercial use in mind. It features a type 201 stainless steel exterior and interior, which are fortified with foamed-in-place polyurethane insulation. The stainless steel ensures long-lasting durability and corrosion resistance, while the insulation also helps to promote proper temperature retention. For operation, the prep table requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 79 1/2"
Depth: 31 1/2"
Height: 39"
Working Height: 33 1/16"
Capacity: 20.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 65"