Avantco DLC82-HC-S 82" Stainless Steel Curved Glass Refrigerated Deli Case
Item number  178dlc82hcs
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Curved glass front and LED lighting to best showcase fresh deli product
  • Strong and sleek stainless steel exterior with a 21" deep countertop for convenient workspace
  • Nine epoxy coated shelves; six are adjustable to accommodate different sized products
  • Digital controller for easy operation and automatic defrost for easy maintenance
  • Uses R290; 4/5 hp; 115V
UPC Code:400012410895
Works With
View All Items
Attractively present your fresh cheese and meat with the Avantco DLC82-HC-S 82" stainless steel curved glass refrigerated deli case.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Curved Glass Front
Durable Construction
Gravity Coil Refrigeration
9 Epoxy-Coated Shelves
Foamed-In-Place Insulation
R-290 Refrigerant
Convenient Features
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Avantco warrant this item for use in a food truck?
This product cannot be shipped to Canada.
Yes, this item requires 6 casters. For convenience, we offer a kit with all of the casters and the M8-1.25 mm x 20 mm bolts required to mount them. See the item's Works With section.