Avantco DLC47-HC-W 47" White Curved Glass Refrigerated Deli Case
Item number  178dlc47hcw
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Curved glass front and LED lighting to best showcase fresh deli product
  • Durable white exterior with a 21" deep countertop for convenient workspace
  • Six epoxy coated shelves; four are adjustable to accommodate different sized products
  • Digital controller for easy operation and automatic defrost for easy maintenance
  • Uses R290; 1/2 hp; 115V
UPC Code:400012410819
Works With
View All Items
Attractively present your fresh cheese, meat, and other refrigerated deli items with the Avantco DLC47-HC-W 47" white curved glass refrigerated deli case.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Built to Display
Gravity Coil Refrigeration
Durable Design
Energy-Efficient Refrigerant
Easy to Use
The digital temperature controller ensures quick temperature readability, and for convenience, the unit has an auto defrost function. Plus, for optimal temperature retention, the case features foamed-in-place polyurethane insulation that protects the integrity of your refrigerated goods. A 115V electrical connection is required for operation.